Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 319 visningar
2 svar

Soppa Gulkremla

Jörgen

18 mar 2007 kl. 11:01

Hej svampvänner!

Är det möjligt att komponera en soppa med gulkremla som huvudingrediens?

Tacksam för svar

0 327 visningar
3 svar

Bearnaise

Göran H

18 mar 2007 kl. 00:56

Det finns en köpe bearnaise som är i klass med den du får på restaurang. Jesses. Fråga efter den hos din handlare. Har även smarrigt vitlökssmör och en örtagårdssås som är utmärkt.

Gula! Dessa finns bl.a. hos Åby gårdshandel och Lunda Livs.

0 621 visningar
39 svar

bojkotta kolmårdens djurpark

per d

15 mar 2007 kl. 21:32

en helt ofarlig varg har så skjutits ! fy fan så fegt ! så kunde man väl väntat tills den kom tillräckligt nära fär att bedövas ! jag bara säger det ! BOJKOTTA KOLMÅRDENS DJURPARK FÖR ALLTID !!
“Vid 18-tiden på torsdagskvällen upptäcktes en av de två vargar som rymt från Kolmårdens djurpark. Eftersom den inte kunde sövas med injektionsgevär tvingades vargen avlivas.
  – Det inträffade är förstås mycket beklagligt. Vi är mycket ledsna men samtidigt förhoppningsfulla o…mer…

0 337 visningar
4 svar

Rotticka

Lena M

17 mar 2007 kl. 16:35

eller vad ? Porlagret är mörkt och jag tror att det är en alstubbe, det såg ut som om de var eldat på den. Det fanns även de som var helt bruna.
Några andra ljusa tickor fanns i närheten och vad är det på björkgrenen.

0 327 visningar
13 svar

Första murklorna

Charina

17 mar 2007 kl. 17:53

är här!4 pyttesmå. Bildbevis kommer om en stund.

0 265 visningar
0 svar

Taggig på björk ?

Alf Pallin

17 mar 2007 kl. 20:46

Deltog i en utflykt i dag att titta på Sveriges äldsta tallar. En del svampar som inte fick något namn hittade vi också. Den här taggiga svampen hittades på björk, flera stycken ca 4- 5 cm långa och 1- 1, 5 cm breda, taggarna är ca 5 mm. Frågar forumet om hjälp. Det kommer bilder på några flera ??

0 333 visningar
31 svar

The Boss

Göran H

16 mar 2007 kl. 23:32

Gud så underbart.
En dryg timme bara njutning.

0 412 visningar
27 svar

81

Kristina i Lund

10 mar 2007 kl. 19:21

Har ni haft fint väder idag? Vad har ni ätit? Ska ni se melodifestivalen?

Här har solen lyst så vackert. Jag har klippt ner lite vissna perenner i trädgården. På eftermiddagen gick jag och min man en lång promenad i solskenet medan barnen tränade konståkning i den ruggiga och fuktiga ishallen…

Ikväll har vi ätit baconlindade kycklingfiléer, klyftpotatis och färsk, grön sparris!!! Mannen kom hem från en 2-veckorsresa till Schweiz igår och hade köpt ett helt kilo för nästa…mer…

0 360 visningar
8 svar

Hjälp med artbestämning

Anki

17 mar 2007 kl. 11:41

Hittade dessa svampar i dag, när jag gick en liten sväng i skogen. Ser ut som någon form av trattskivlingar. Hattdiameter på den största ca 4 cm. Hygrofan, ingen framträdande doft eller smak. Växte i mossan i granskog.
Är nyfiken på vad det är för art.

0 391 visningar
47 svar

Sex

Mossning

16 mar 2007 kl. 12:02

Nu är det sex !

0 318 visningar
2 svar

Rävticka, johan , Tony

gunhild

15 mar 2007 kl. 19:38

Visar mina bilder av rävticka. Ett bra sätt att känna igen den är att bryta lös en och kolla på mycelkärnan upptill i fruktkroppen in mot veden vilket ni kan se på en av mina bilder. Detta lärde mig Klas J för några år sen när jag skickade en förfrågan till honom om rävticka.

0 590 visningar
18 svar

Bombmurklor

klas jaederfeldt

14 mar 2007 kl. 15:48

bombmurklor har hittats i Flen

0 327 visningar
9 svar

Det börjar att

Lena M

16 mar 2007 kl. 13:13

bli snöfritt även i mina skogar och då såg jag denna källare, husgrund och gamla äppelträd. Vet att det funnits många torp häromkring där folk levde så länge gruvan var i drift. ( till 70 talet )
Tickor däremot var det inte så många av, främst borst, klibb och fnösktickor. Och ett frågetecken, vad är detta som växer på en björkstubbe.

0 457 visningar
34 svar

Hallååååå!

Kristina i Lund

16 mar 2007 kl. 21:46

115 och helt dött!

0 349 visningar
7 svar

Under resans gång

Dione

13 mar 2007 kl. 23:06

Vilken svamp eller annan intressant krydda kan man hitta i framförallt Hong Kong? Kina är också OK.

0 463 visningar
44 svar

Dagens klokhet....

Gula

13 mar 2007 kl. 17:24

“En bra bekännelse är bättre änen dålig undanflykt”
  Jean Hamon

0 325 visningar
9 svar

ang.vinterskivl, Bo E

Bo Johnsson

12 mar 2007 kl. 22:31

Jo det har blivit nya!, jag fann äldre men de har kylan tagit och blivit svarta, mina var nytillkomna och slemmiga!, tror att om det är regn och rusk som gör till!, är vinterskivlingen lämplig att torka?, någon som vet? och ska man i så fall dela i småbitar vid torrkning?

0 509 visningar
55 svar

Tråkiga nyheter

Lena M

14 mar 2007 kl. 06:42

Hörde på nyheterna i morse att det blir rikligt med fästingar i år. Och detta p.g.a den milda hösten och den tidiga våren, det låter inget vidare.
Någon som har en fungerande huskur för att slippa dessa kryp ?

0 330 visningar
15 svar

Venus ???

Gula

15 mar 2007 kl. 16:45

Nån som är bra på stjärnor och planeter??? Vad är det som lyser så starkt precis vid solnedgången i väster?? Venus??? Eller nån satellit :( ?

0 297 visningar
11 svar

Äckligt vårtecken!!!!

Helena A

15 mar 2007 kl. 11:27

Usch, så var det dags….....
Plockade precis bort årets första fästing från hunden.

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone