0 678 visningar

2 svar

Ametistskivling

Mikael Jonsson

13 jul 2004 kl. 13:58

Jag har en liten fråga om Ametistskivlingen som ju ofta finns i rikliga mängder.
Ametistskivlingen är så vitt jag vet ganska enkel att känna igen, med dess klara lila färg och kantarelliknande utseende.
Min fråga är: Är Ametistskivlingen en god matsvamp och finns det några förväxlingsarter som gör att man bör undvika den ?
Jag har fått indikationer både från svampböcker och “folk i skogen” om att det är en god matsvamp. Jag har även fått motstridiga uppgifter från olika håll.
Snälla, hjälp mig att reda ut begreppen.

Tackar på förhand

0

Michael Krikorev

13 jul 2004 kl. 14:05

Hej!

Jag kan varken ge dig rådet att äta eller avstå. Har själv aldrig smakat den.
Den betraktas i allmänhet som ätlig i många länder, jag brukar dock inte rekommendera den som matsvamp. De enda två motargument jag känner till är att den lätt kan förväxlas med rättikhätta som betraktas som giftig, och att den i en undersökning visat sig innehålla jämförelsevis höga halter av arsenik. Men om arsenikmängderna är en potent hälsofara vet jag inte.

Läs mer på  följande länkar. Några är tyvärr betaltjänster, men man kan iallafall läsa summeringen:
http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/abstract/2724/ABSTRACT
http://www.springerlink.com/index/DDYPDAQ3FT7VTYKG.pdf
http://www.scilet.com/Papers/csb/csb114/CSBSlekovec.pdf

0

Mikael Jönsson

13 jul 2004 kl. 14:22

Måste erkänna att jag själv smakat den en gång, och tyckte den var god stekt som kantarell.
Vill dock försäkra mig innan jag konsumerar större mängder. Dock tror jag att jag avstår efter Mikaels svar :O)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone