0 474 visningar

18 svar

Oornding på dagarna

Jan A, Uppsala

20 jul 2009 kl. 23:44

Men så får det bli och dagarna före får komma senare!
‘I GÅR’ gick hustrun och jag gemensamt ut mot marker som visade sig för svårtillgängliga för mig – just nu. Dessutom fick jag klagomål på att jag hittade för mycket konstigheter på vägen; vi skulle ju BARA ha kantareller!  Så regeringen fick fortsätta själv, medan jag rotade i en hemmahage och hittade en del.
Det första fyndet (Serie 1) hade hittat en gl tunnskalig aspstubbe att bo i – en riktigt vacker bläcksvamp med vissa drag av vedbläcksvamp, men måhända betydligt STÖRRE - tycker jag. Har ngn ngn synpkt?

Serie 1

0

Jan A, Uppsala

20 jul 2009 kl. 23:47

En bit ifrån stod en död rönn med bebyggare (Serie 2); bl.a. (blek) ostronmussling och några 2-3 cm små, söta, unga eldtickeliknande varelser.
Ostronmusslingen hade matgäster, Triplax sp., just nu i brev på väg till ”identifiering”.

0

Jan A, Uppsala

20 jul 2009 kl. 23:49

Småtickorna på rönnen.(Serie 3).
Måste tillbaka och kolla dem…Förslag?

0

Jan A, Uppsala

20 jul 2009 kl. 23:50

I ett fuktstråk nedom en sankmark stod en vacker c 55 mm ”hattsvamp” som ngn gnagt på! (Serie 4) Tacksam för förslag.

0

Jan A, Uppsala

20 jul 2009 kl. 23:52

Det fanns mycket mer men jag gick hem till katterna och efter några timmar kom hustrun hem med jobb åt mig (bilden). Det blev drygt 2,9 kg rensade.
En nyhet hade hon också med sig; vildsvinen har hittat till en del av våra bästa ställen. Vi har alltså för lite varg nu! Men vi klarar oss nog ändå! Och SVAMPEN mår bara bra att bli uppäten och få lifta med grisarna till nya fina, markberedda platser!

Skörden hamnade förresten i vårt eget äldreboende…

0

Lena M

21 jul 2009 kl. 07:08

De på sista bilden tycker jag mig känna igen :))
Att den första är en bläcksvamp ser jag men vilken törs jag mig inte på. Och den vackert gula, där ringer en liten klocka, återkommer om det klarnar.

0

Skogsfrun i Obbola

21 jul 2009 kl. 09:37

Jag tycker småtickorna ser ut som en Inonotus-art. Men på rönn? Alticka?

0

Lena M

21 jul 2009 kl. 10:10

Hej Jan !
Hemkommen ifrån blåbärsskogen och med en svamp som jag tycker är mkt. lik din på inlägget ” hattsvamp “, men fortfarande ringer ingen klocka. Tror du att det är samma art ?

0

Jan A, Uppsala

21 jul 2009 kl. 11:28

Skogsfrun, tror inte på alticka som jag är “van vid”. Inonotus? Knappast, väl?

Lena, tyx kunna vara samma släkte iaf, men betydligt annorlunda färg…

0

Johnny

21 jul 2009 kl. 12:47

Meddela gärna vilken Triplax det är! Förmodligen russica.

MVH

0

Jan A, Uppsala

21 jul 2009 kl. 12:54

Ja, Johnny, jag skrev i mailet till Mats J att jag trodde det var russica. Den T. scutellaris som Sten J fick och blev “glad” över var ‘vackrare/kraftigare’.
Är du intresserad av jättetrattkortvingen så hör av dig. Trattarna kommer när som helst.

0

Pluteus sp.

Karl S.

21 jul 2009 kl. 18:06

Din gula svamp som någon gnagt på tycker jag ser ut som en Pluteus, sköldskivling, kanske P. leoninus, lejongul sk.(?) eller närstående (det finns en 3-4 arter).  Den växte kanske på någon slags ved i marken?
PS. Även Lens Ms fynd kan vara en Pluteus.

0

Karl S.

21 jul 2009 kl. 18:21

Din bläcksvamp liknar något Coprinus stercorarius som växer på vedrester och annat.  Den är ganska ovanlig och jag tror inte den har svenskt namn.  Jag har några dia men dom är tyvärr inte inscannade än.

0

Jan A, Uppsala

21 jul 2009 kl. 22:42

Tack för svaren Karl S. Det finns säkert massor med nedtrampad ved och döda rötter i den gamla betesmarken med ädel- och triviallöv m.m.
Min Pluteus hade just den tydligt olivgula tonen som framgår av mina bilder.
Har kollat bilder på P. leoninus (gulskölding) och läst om arten som sägs ska ha rosaaktiga skivor. Min har gulaktiga, ljusare än hatten, kanske för ung. Får väl se om jag hittar den igen – eller någon annan.

Bläcksvampen blir jag inte alls klok på. Har tittat på flera bilder av C. stercorarius med hattFORM liknande vanlig fjällig bläcksvamp. Får väl tillsvidare nöja mig med att det är en snygg bläcksvamp.

0

Jan A

Johnny

22 jul 2009 kl. 08:03

Jag gör gärna ett nytt försök med jättetrattkortvingen, om du är villig att samla in dom!
Skickar insamlingsrör idag till dig!

Stort tack på förhand!

0

Tickan

Skogsfrun i Obbola

22 jul 2009 kl. 11:46

Anledningen till att jag gissar på Inonotus är att den har lite brunaktiga toner samt är tufsig på ovansidan.

Vilka karaktärer gör att det inte kan vara en Inonotus? Du har ju sett den i verkligheten, det har inte jag.

Finns det någon möjlighet att du kan ha felbestämt trädslaget?

0

Tickan

Jan A, Uppsala

22 jul 2009 kl. 12:05

Men Skogsfrun då, jag har väl inte sagt att det inte KAN vara en Inonotus?
Rönnen är en rönn och står på en bergig höjd där den förmodligen torkat ihjäl nån torrsommar!
Ska nästa vecka kolla upp småtickorna som är lättillgängliga inom gångavstånd!

0

Tickan

Skogsfrun i Obbola

22 jul 2009 kl. 14:01

Nej, OK… jag tolkade “knappast” så. Det hade varit intressant att höra varför du tyckte så.

0

Tickan

Jan A, Uppsala

22 jul 2009 kl. 14:58

Varför? Ja, vilken art skulle det vara då, förutom alticka, som jag sett mycket av - ffa på hassel - men aldrig i ett så extremt exponerat läge. Men som sagt, jag ska kolla dem och också “operera” ngn!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone