0 212 visningar

10 svar

kremmel noja

Mia

28 sep 2004 kl. 22:46

Försöker varje år att lära mig det där med kremlor, men varje år ger jag upp, fattar inte hur man ska göra ! Alla säger att det är lätt eftersom man kan smaka sig till om dom smakar starkt eller ej, men jag tycker ändå  att det är svårt at fastställa vad det är för sorter. Någon som känner sig säker?

0

Annika Eriksson

28 sep 2004 kl. 23:38

Ja se kremlor är inte lätt, och ju fler man lär sig desto svårare blir det - men - en som kan en hel del är Svampguidens Micke Krikorev fast så ödmjuk som han är så skriver han det knappast själv..:-)...

0

Kurt

29 sep 2004 kl. 13:00

Då kan riskorna vara ett alternativ, färre som man bör undvika. Även om de “skarpa” bör avkokas. Bara två arter riskor man definitivt bör undvika (lakritsriska och svartriska) och de är ganska lätt att identifiera. Riskorna är dessutom inte så angripna av larver.

0

Michael Krikorev

29 sep 2004 kl. 16:40

Till Mia: Du behöver inte känna dig så uppgiven. Kremlor är svåra, och det finns ingen som kan dem alla. Försök först att lära dig de godaste: Sillkremlorna, kantkremla och mandelkremla. Gå sedan vidare med tegel-, gul- och vinkremlan. Undvik att smaka på småväxta kremlor med kritvita skivor, de är ofta skarpa.

Till Annika: Ju mer man lär sig desto mindre kan man, och jag har kommit till det stadiet att jag inte ens kan artbestämma en mandel- eller vinkremla längre, men tanken din var god så jag tar det som en komplimang :-)

0

Annika Haglund

29 sep 2004 kl. 20:24

Jag ger ofta också upp när det gäller Kremlor. Smakar man på en skarp så är det kört för den dagen om det inte finns en massa blåbär att svalka munnen med. Hittar man en mild, så är den nästan alltid maskäten. Tegelkremlan brukar åka med i korgen, det är den enda om jag inte hittar någon gul förstås.
Annika

0

Annika Eriksson

29 sep 2004 kl. 20:43

Till Annika - se till att ha björklöv i närheten att tugga på efter att du smakar på en kremla, löven brukar lindra det skarpa.

0

Mia

29 sep 2004 kl. 22:52

Till Mikael: Det är just det jag försökt, alltså att lära mig dom goda, men dom hittar man ju aldrig!! bara en massa röda, gula och bruna med stark smak. Växer det några goda i Stockholmstrakten??!

0

Michael Krikorev

29 sep 2004 kl. 23:31

Det finns mycket sillkremlor just nu i stockholmstrakten. Har aldrig hittat så mycket som i år… Främst de som är olivbruna i hattfärgen:
http://svampguiden.com/div/temp/sillkremla_01.jpg

Gör så här för att hitta en sillkremla:

1. Titta efter kremlor med dova och jordnära färger i rödbrunt och olivbrunt. Ofta är de mörkare mot hattmitten. Har hatten klara färger i rött, grönt eller gult är det förmodligen ingen sillkremla.

2. Bryt av den nedre delen av foten, och tryck med tummen i svampköttet. Är det en sillkremla som du har hittat så färgas snart köttet gulbrunt:
http://svampguiden.com/div/temp/sillkremla_03.jpg

Det är inte alltid en jättetydlig färgförändring, men den är märkbar. Hela foten blir såsmåningom gulbrunfärgad efter att man har tagit på svampen:
http://svampguiden.com/div/temp/sillkremla_02.jpg

Sillkremlor doftar räkskal, märkbart speciellt hos äldre ex. Hos färska ex. ute i skogen känner man sällan doften, men den brukar framträda efter en stund inne i stugvärmen.

Det finns flera olika arter sillkremlor och de går i många olika färger. Dessa hör till de allra läckraste svamparna, väl värda att lära sig!

0

Erik Ekholm

30 sep 2004 kl. 11:53

Roligt att höra att de är på gång nu. Jag älskar sillkremlor, men tycker att det har varit så klent av dem detta annars så givande svampår. Hoppas att de kommer igång även norr om stan.

De sillkremlor jag plockar (*) har en speciellt formad avslutning på foten, som jag inte sett på andra kremlor. Det är som en valk, som om svampen tryckts ner lite mot marken och “sittfläsket” buktar ut lite på den. Ganska subtilt, men för mig en bra karaktär. Köttet i foten har en rätt speciell finporig “svampighet” också.

*) vet ej hur det är med ren- och eksillkremla som jag aldrig plockat.

0

mia

3 okt 2004 kl. 17:01

tack så mycket för all information!!

0

Michael Krikorev

4 okt 2004 kl. 15:49

Till Erik: Den där karaktären med “sittfläsket” på fotbasen hos sillkremlorna har jag inte tänkt på, men när du säger det så vet jag precis vad du menar. Det syns ju faktiskt även på fotot i mitt förra inlägg.

Sen om denna karaktär uteslutande är typisk för sillkremlorna vet jag inte, men det var en rolig iakttagelse.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone