0 493 visningar

10 svar

Murklor?

Eva

18 maj 2007 kl. 20:30

Tacksam för hjälp med identifiering

0

Eva

18 maj 2007 kl. 20:33

Tre bilder till

0

Michael Krikorev

18 maj 2007 kl. 21:34

Hej Eva, kul fynd!

Det är skålsvampar av släktet Helvella. Bilderna i inlägg två är förmodligen pokalmurkla (H. acetabulum). När det gäller bilderna i första inlägget så skulle det kunna vara svart pokalmurkla (H. queletii). Den har jag inte sett i verkligheten. Hans v E kan de där skålsvamparna mycket bättre. Han efterlyste ju just fynd av den svampen för någon dag sedan, så hoppas han får se detta!

Hälsn.
/Micke

0

Michael Krikorev

18 maj 2007 kl. 21:37

Ska för säkerhets skull tillägga att jag inte är säker på namnen.. Bara förslag. Det finns flera snarlika arter i släktet Helvella, och mikroskopering är ofta nödvändigt.

0

klas jaederfeldt

18 maj 2007 kl. 22:37

var finns dom ?  Eva

0

Hans v E

19 maj 2007 kl. 00:20

Vackert Eva!! Det måste vara svart pokalmurkla som jag efterlyste och pokalmurkla.
Som sagt: Var bor du, jag vill komma och fotografera!

0

Hans v E

Eva

19 maj 2007 kl. 09:17

Dessa 2 arter hittade jag i Mariestad Var ute o vallade barnbarnet på en liten grusväg o där i kanten satt de Ganska svårupptäckta i gruskanten Tyvärr plockade jag med dem för att kolla närmare hemma

0

Hans v E

klas jaederfeldt

19 maj 2007 kl. 09:21

synd, och lite långt att åka från sthlm. skall i morgon antagligen titta på mitt ställe igen

0

Eva

19 maj 2007 kl. 10:03

Tack för hjälpen samtliga

0

Hans v E

20 maj 2007 kl. 00:43

Jag - som är “artjägare” och efterlyst denna svamp i seriöst syfte för att det är en de få vårsvampsarter jag ännu ej har sett, tycker Bengts vitsar är en kul “krydda” i Micke Krikorews utmärkta svampguide. Det är beklagligt att någon kan uppfatta det spom “infantilt dravel”. Desto roligare är det när “Eva” rapporterar denna raritet med fina bilder och allt utan att veta vad det är.

0

Hans v E

20 maj 2007 kl. 00:47

Oj, nu kom mitt inlägg in under Evas. Det var avsett att komma under mitt eget, varför jag lägger det där också.
Till Eva vill jag bara säga att det var lite för långt att åka men tack för rapporten av svart pokalmurkla!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone