0 1645 visningar

4 svar

Vad är detta för svamp?

Kimmy

5 sep 2020 kl. 08:09

Hej. Jag hittade dessa svampar i Småland och undrar vad det kan vara för svamp? Kan det vara någon slags ostronskivling? Om de är ätbara någon som är expert på dessa? Tack

1

bra svar

SvenD

5 sep 2020 kl. 08:31

Öronmussling (Pleurocybella porrigens). Dess matvärde har pendlat mellan ätlig och giftig. I den nyutkomna Fungi of Temperate Europa av Laessöe och Petersen står följande : “Bör under inga omständigheter förtäras!”

0

HLilja

5 sep 2020 kl. 09:46

Det är dessutom Bohusläns landskapssvamp, ibland lite komplicerat för oss i Bohuslän vid t ex svamputställningar. Man visar upp en svamp som fått en sådan position som sedan blivit kontroversiell… Men det åskådliggör å andra sidan på ett tydligt sätt hur komplext det är med svampkunskap, för den som trodde det var enkelt.

0

Evy Hagman

30 okt 2020 kl. 08:48

Göteborg nedanför i huvudsak bokträd

0

bra svar

HLilja

30 okt 2020 kl. 09:27

Det är lite svårt att se eftersom man inte ser undersidan och foten men jag gissar på någon trattskivling.
Ett tips till nästa gång är att starta en ny tråd för en ny fråga.

Tråden är stängd för ytterligare inlägg

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone