Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Jag efterlyser bra bilder på Rödgul trumpetsvamp. Jag undrar också om det är okej att jag använder bilden/bilderna i ett offentligt sammanhang?
För ett tag sen hittade jag en väldigt robust svamp som sen visade sig vara en rotfränskivling. Jag har sen dess letat då och då efter information om den, den ska tydligen vara sällsynt. Jag hittade en rapport om den där den stod listad i den sällsynta kategorin. Sen hittade jag en rapport där det stod"inte så ovanlig” vilket gjorde mig förvirrad…
Jag skulle vilja få svar på om den är sällsynt. Är den sällsynt, och hur mycket i sånna fall? Kan man uppskatta sånt?
Sen älska…mer…
Såg idag i Ombergs bokskog en skålsvamp med vitaktig utsida och karmosinröd insida. Ca 3 cm i diameter. Skumt… funderade inte ens på att det inte växer så mycket svamp så här års.
jaha, så har jag ätit Guldtofsskivling, en svamp som gäller för att vara ätlig i tyska böcker, och som säljs på torgen i tallin, svampen hade smak, men jag vet inte om jag skulle leta efter den speciellt, passar kanske i en svampblandning , men hur det är så gillar vi inte samma smaker allihopa. jag åt 4 st. svampknoppar, och efter det har jag ätit kräftor me tillbehör, mår på inget sätt illa. är det någon annan som prövat, låt mej få veta det i så fall
Hej! Praktiskt taget utanför vår grind i Berlin växer dessa murklor… i sandig jord ... massor av dem!!! Nu undrar jag givetvis om de är ätbara och vad jag ska göra med dem för att de inte ska vara giftiga eller stöka till det inombords… något annat jag undrar över är hur stora de ska vara för att plockas? Kan jag plocka dem nu? Bör jag vänta?
Jag är mycket tacksam att få svar och tackar på förhand.