Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 304 visningar
4 svar

Skivling

Kjetil

7 nov 2013 kl. 16:06

Växte i vägkant, cykel-gångväg.
Har två kandidater: veckad kragskivling eller gul spindelskivling. Är jag i rätt härad?

0 348 visningar
5 svar

skinntagging/klyvporing

Carl-Johan

1 nov 2013 kl. 21:06

Först tänkte jag på skinntagging, den har en del taggar, sen mer på klyvporing.

0 337 visningar
2 svar

Hög hatt

H-OT_ _d

6 nov 2013 kl. 16:14

Växer på en gammal poppel mellan rotbenen. Bilden från mitten av oktober, vad kan det vara?

0 333 visningar
2 svar

Sen sopp?

JanK

6 nov 2013 kl. 19:30

Växte i gles lövdunge med ek och bok.

0 250 visningar
2 svar

Skinn?

Kjetil

7 nov 2013 kl. 07:29

På liggande inte murken tallgren.

0 332 visningar
3 svar

Clavariadelphus junceus?

Madde Småland

6 nov 2013 kl. 21:20

Hittades dessa växandes bland mossa och löv den 4/11 på en stenmur och får det till Clavariadelphus junceus, har jag rätt? Finns det ngn som det går att förväxla dom med? Det var lite svårfotad plats så hade lite problem att få riktigt bra kort, hoppas ni ser ändå?

Tack på förhand:)

0 577 visningar
16 svar

2 svampar?

Markus

1 nov 2013 kl. 18:03

Hej hittat mängder med av dom här svamparna på mina hundpromenader.
Skulle va roligt att veta vad det är för nått, aldrig sett tidigare och har gått här ofta genom åren.

0 588 visningar
13 svar

Given mjölskivling.

H-G

4 nov 2013 kl. 12:40

Denna är väl ändå en tydlig mjölskivling, skivorna är täta och rosafärgade, nedlöpande. Återfanns i gräs med lövträd. Luktar fuktigt mjöl eller alternativt eiaculatum.

0 285 visningar
4 svar

Röksvamp/Skålsvamp?

Ulla K

6 nov 2013 kl. 14:06

Kan inte placera dessa små svampar, 1-2 cm, som växte på öppen hedmark.  Tacksam för hjälp!

0 839 visningar
11 svar

Fynd idag, lammticka

Alf Pallin

25 sep 2013 kl. 19:21

På sandtallheden vid flygstaden Söderhamn lammticka tillsammans med läcker riska,talltaggsvamp, skrovlig taggsvamp,streckmusseron, riddarmusseron

0 436 visningar
5 svar

Blomkålssvamp

Siri

3 nov 2013 kl. 16:41

Hej! Jag har hittat en rejält stor blomkålssvamp i gräsmattan. Smakar de inte gott när de är för stora?/Siri

0 1193 visningar
14 svar

alvarsvampar

Karin W

29 okt 2013 kl. 00:25

De här sex svamparterna är fotograferade på Ölands alvar i helgen. Jag skulle bli väldigt glad och tacksam för förslag på artnamn.

Serie 1: Förekom på flera ställen, alltid på hästdynga.

0 286 visningar
5 svar

Några troligtvis enkla

Pär Svensson

5 nov 2013 kl. 00:31

Hej, här i Avesta har det varit en fantastisk svampsäsong, även om den dröjde med att komma igång efter torkan. Mitt svampintresse har fått sig en ordentlig skjuts, och jag har varit ute så ofta jag kunnat och plockat samt fotograferat intressanta arter.

Här är i alla fall några jag gått bet på att identifiera med mina böcker och nätet som hjälp. För någon som vet vad de sysslar med är de kanske inte så svåra, så jag hoppas på hjälp. Alla bilder är tagna mellan mitten…mer…

0 456 visningar
5 svar

Tokig växtplats?

Madde Småland

31 okt 2013 kl. 21:55

Trodde det skulle vara lätt att ta reda på exakt namn på den här. Min första tanke var ngn klubbsvamp men är det det eller fingersvamp?Växtplatsen stämmer inte in med något alternativ jag ännu hittat och det finns inte mycket information i mina böcker och alldeles för mycket information på nätet..
De är ljusgula, den längsta ca 8cm och de växer i gruset. Närmsta träd jag såg på plats var gran, tall och björk. Fanns även ljung precis intill. Upptäckte först på korten ...mer…

0 385 visningar
3 svar

Kungschampinjon?

Mats Björkquist

3 nov 2013 kl. 18:00

Ute på Schäferiängen på Öland såg jag några stora svampar, den största med säkert 2 dm bred hatt.
5 oktober 2013

0 347 visningar
5 svar

vit skivling

Bo E

4 nov 2013 kl. 12:49

en mycket liten fin vit skivling som jag tycker har alla tänkbara drag av silkesmusseron

även terrängen stämmer

betesmark med övervägande hassel, björk och enstaka aspar och askar

men storleken ??

notera att det är ett björkfrö på hatten av ett exemplar så förstår ni min fråga ....

0 363 visningar
1 svar

Mussling och krös

Kjetil

5 nov 2013 kl. 08:52

Bild 1. Musslingen växte på liggande trädstam i gammal herrgårdspark. Osäker på trädslag.
Bild 2-3. Brunkrös? på liggande tallstam.

0 368 visningar
9 svar

Hur ser där ut i skogen

Grethe F

1 nov 2013 kl. 09:48

Är där nån som har varit ute och sett hur många träd som har fallit här i Skåne,jag läste i tidningen att det är mycket, har brutet handen så jag kan inte åka ut själv.

0 393 visningar
8 svar

Mussling & sopp ?

"JAS" Helsingborg

3 nov 2013 kl. 19:55

Serie 1.
Lite osäker på denna, någon Hohenbuehelia tror jag, kan det vara
H. mastrucata?

0 275 visningar
5 svar

Två tickor

Kjetil

2 nov 2013 kl. 16:24

Bild 1: Fläckticka?
Bild 2: Inget förslag.

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone