Är det här mjölskivling, om , så växer den överallt.
Vit svamp med mörkare hattmitt, beigegrå skulle jag säga. Skivorna är långt nedlöpande, svag mjöllukt och rosa sporpulver.
Hur stor är risken att man förväxlar den med någon giftsvamp ?
Ja, hela skogen är full av dem! Plockade en försvarlig mängd i dag. Fräste i stekpannan, saltade och stuvade med vispgrädde. DELIKAT! Ingen nybörjarsvamp. Det gäller att få koll på den specifika rågmjölsdoften (sädesmagasin) och känna igen den spröda konsistensen.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.