våra bästa kantarellställen är helt uppbökade av vildsvin. Äter dom kantareller, eller är det bara så att kantarellerna växer på samma platser som vildsvinens mat?
Se oxå min tidigare fråga angående torkning av soppar. Jag har redan satt i gång - kan ge upphov till rekommendationer/avrådan här
Hanna, kolla den här tråden http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=99455&fnr=1&sok=&Start=150&Offset=50&18
Jag tror de äter svamp och inte bara kantareller! När man kommer till områden i skogen där det uppenbarligen finns en massa grisar (ni vet bök och fåror väldigt intensivt på sina ställen), så finns där väldigt lite svamp! Finns det grisar i skogen så märks det både på antalet svampar och böket.
Intressant att du just nämner utfodringsplats. Jag brukar gå igenom en utfodringsplats för vilt som är väldigt gammal. Det slår mig varje gång hur tätt svamparna står just där som t.ex kremlor alla sorter känns det som men även kantareller, svart trumpet, fingersvampar….ja det är tjockt med svamp.
Har någon ett förslag varför det är så! En teori är kanske att svampsporerna överlever tarmen på djuren och därmed ansamlas vid utfodringsstationen!?
Utfodring av vilt sker ju alltid vintertid men djuren kanske försöker kanske få mat på senhösten och sprider därmed svampen dit?
jag måste säga att mina vanliga kantarell platser är i stort sett uppbökade av svin. Så i måndags när jag gick på denna plats så fick jag en efter tanke. Ämnet har skrivits om här på forumet, då har jag varit välldigt negativ till svin. Men nu måsta jag ta det i eftertanke.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.