Är detta
blek ostronmussling
pleurótus pulmonárius
Har aldrig tidigare hittat denna svamp, och inte hört talas om den så mycket tidigare, förutom här på FORUMET.
Skickar med ett gäng bilder, både från skog och hemma.
Ingen mjukmussling om sporavtrycket är vitt.
Nog är det någon sorts ostronmussling, men färgen är inte typisk för blek ostronmussling. Om den växer på asp, kan det vara en snarlik art som eventuellt ska kallas Pleurotus salignus.
Annars finns väl också möjligheten att det är en “ostronskivling”, d.v.s. någon förrymd odlad variant?
En bra bild av Pleurotus salignus:
http://users.skynet.be/bs133881/champis/pleurotus_salignus_(yd)_1.htm
Den allmänna uppfattningen är att den arten är synonym med Pleurotus ostreatus (?), men det här är min tolkning av arten (som dessutom stämmer mycket bra med ovanstående bild):
Den förväxlas förmodligen oftast med P. pulmonarius, eftersom den är mindre och blekare än ostreatus och kan hittas under försommar och tidig höst (särskilt på asp). Unga exemplar har en grålila färgton och hattarna har en bredare musselform, medan blek ostronmussling oftast är mer spatelformad och gräddfärgad.
Jag plockar rätt mycket av den runt HBG och i övriga skåne och jag måste säga att ibland så blir jag fundersam. På samma stam lega eller stubbe så kan färgen variera från mörkt blågrå till nästan vit åtminstone smuttsvit och då funderar jag på om det är flera varianter på samma ställe men jag tror inte det utan de varierar i färgen på detta viset. Din “bleka” ser väldigt glansig/porslinsaktig ut och som det sagts innan inte precis representabel för den bleka men å andra sidan vilka är det? Jag tänkte lägga upp lite olika varianter i en senare tråd under hösten.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.