0 395 visningar

6 svar

Apropå allemansrätt

Irene A

24 okt 2005 kl. 09:07

http://www.wandsworthguardian.co.uk/news/localnews/display.var.638110.0.much_ado_about_mushrooms_as_common_ban_for_pickers.php

Bara en liten reflektion: Om folk skulle bete sig likadant här i Sverige, skulle jag inte alls bli förvånad om det resulterade i restriktioner mot svampplockning i våra parker också.

0

Lena M

24 okt 2005 kl. 18:34

Fattar ingenting ?
Plockar man svamp i parker ? Kan det vara roligt?
Ursäkta en som bor i skogen.Tycker att tjusningen är att flanera , se och upptäcka. En fågel, ett djur och enstaka gång, ett hav av vilda orkider, smultronmarker. ( plockade 9 l i sommras )
Men klart, bor man i en storstad är väl en park en ersättning för skog och en skön förnimmelse av frihet. Vad vet jag ! Lena

0

Irene A

25 okt 2005 kl. 09:04

Artikeln handlade förstås inte om såna som plockade svamp i parker för att det var roligt, utan folk som gjorde det för chansen att tjäna en liten slant på att skövla markerna på svamp.
Men för en mykolog kan det vara roligt också! Gamla träd, udda trädslag och speciell skötsel av gräsytor ger många parker en intressant svampflora som man inte hittar någon annanstans.

0

Bo i Örebro

25 okt 2005 kl. 14:59

Har gjort en del intressanta svampfynd i parker, men det är viktigt att man är seriös och inte skövlar på det sätt som beskrevs i artikeln. Det verkar ju helt vrickat…kanske är det mer ätliga arter i engelska parker eller…?
I år har jag plockat en hel del champinjoner i parkmark, men ser upp med de som växer nära trafikleder, parkeringar etc.
En annan parkväxande svamp är den enorma svavelticka som i höst brett ut sig på en pil vid ån bakom Örebro konserthus. Den har folk plockat av, men delar sitter så högt att den fått vara ifred.
Tack och lov är svampplockare inte något problem här såvitt jag kan se.
Har de inga svampkurser i England så att svampfreaksen kan lära sig lite “svampplockarkultur”!?

0

per d

25 okt 2005 kl. 22:28

richmond park som nämns i artikeln är ingen vanlig liten svensk park, snarare ett område som väl tar ca 2-3 timmar att gå runt.

0

Fia A

26 okt 2005 kl. 12:34

Något större än Hagaparken alltså, men även där plockar ju folk svamp!

0

Irene A

27 okt 2005 kl. 13:18

Det som framgår tydligast i artikeln, är väl varför det finns (och bör finnas) restriktioner mot kommersiell svampplockning i vissa områden.
När restauranger har gått ut med erbjudanden om att sortera ut och köpa användbara svampar som folk släpar dit, blir ju resultatet självklart att såna som inte vet ett dugg om svamp, plockar allt de ser och hoppas att få lite betalt ifall det skulle råka finnas något ätbart i kassarna. Säkerligen går 99% av innehållet i soporna, och det är detta som parkernas ansvariga har reagerat emot.
Folk som har det minsta intresse för svamp, bryr sig förmodligen inte alls om att försöka sälja matsvamparna. För dem är det intressantare att ta hem den till det egna köket.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone