0 386 visningar

3 svar

Frusna trattisar.

Affe

24 okt 2005 kl. 18:51

Vad göra med trattisar som är frusna? torka dom som vanligt eller hur gör ni?
Själv fick jag plocka lite halvfrusna förra veckan men dom gick bra att torka…

Och en tanke till:
Smakmässigt, vad tycker du är bästa sättet att förädla dom på, torkning eller förkokning eller rent av något annat.
Är ju så pass mycket trattisar nu här så man skulle våga sig på att prova något nytt…

0

Bo Reyer

24 okt 2005 kl. 20:21

Jag har gått hem med fulla klirrande kassar av trattisar vid 12 minusgrader.-
I November
det var inget fel på dem så det är bara att plocka på!!!

0

Evus

24 okt 2005 kl. 21:49

Om jag inte fattar helt fel så måste ju det innebära att man inte behöver förvälla trattisar?
(som tar sån tid och är sååå tråkigt..)
Jag syftar på de ofrysta som man plockar tidigare på hösten innan frosten kommit?

Då borde man ju kunna lägga in dom i frysen direkt.

Eller tänker jag fel?

0

Affe

24 okt 2005 kl. 23:29

Evus, du har verkligen något där…
Såvida inte det skulle vara så att dom klarade lättare nerfrysning och ändå vara “färska”.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone