0 316 visningar

7 svar

Eldsopp, Klas och andra

Jan A, Uppsala

18 aug 2008 kl. 18:45

Här är bilder av årets första “kull” av eldsopp.  Jag skördade en av de halvsmå; gallrade alltså lite! Den ska ätas och jag undrar om det finns nåt specialrecept att använda, utöver vad Klas säger, bl.a. i boken.
Det är en så vacker svamp som vi har på tre helt skilda platser på tomten och en 15 m utanför.

Samtidigt vill jag be om kommentar till min tråd “Tickor på död tall”, enligt Michael violtagging eller -mussling.

0

Jan A, Uppsala

18 aug 2008 kl. 18:47

Några bilder till…

0

Hans Myhre

18 aug 2008 kl. 20:30

Det er nok det.

0

Lena M

18 aug 2008 kl. 20:42

Smaklig måltid !

0

klas jaederfeldt

18 aug 2008 kl. 20:44

jag bara steker mina, är inte så bra kock

0

Jan A, Uppsala

18 aug 2008 kl. 20:59

Klas, du har överlevt några år, så sstekpannan får det bli!

0

Gula

18 aug 2008 kl. 21:01

Berätta gärna vad du gjorde och vad du tyckte Jan ; jag har ju också en “odling” av dom här hos mig! :-)

0

Jan A, Uppsala

21 aug 2008 kl. 18:29

Tyvärr Gula, den jag skördade och en till var “hellarviga” och dög bara till utsäde. Hade inte råd att ta fler, så vi får väl vänta tills de kommer på gräsmattan - om de kommer!
Ska äta KJ (hela köksbordet var fullt för nåra timmar sen) och ostronmussling (skörd i morron) nåra dar istället…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone