Jag kan inte längre slå in sopp eller soppar i databasen och få upp alla soppar.
Kollar på allt jag kan komma på, och i min svampbok, men får inte klart för mig vad detta är. Växte i blandskog , mest under lövträd, massor under en stor hassel.
Hatten är väldigt klibbig
Tjaa - kanske 5-6 meter. Åh - jag vet inte, men nu har jag rensat KJ så det räcker. Tyvärr hamnar nästan 50% på komposten, speciellt de storas fötter är “svampiga” och blöta.
De okända sopparna får göra renset sällskap. Såg bilder på andra grynsoppar idag - mina har så himla smala fötter jfrt med andra.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.