0 349 visningar

4 svar

Gårdagens skörd!

Tanja V

21 aug 2008 kl. 18:25

Tänk vad roligt det är att kunna få vara i skogen och alldeles gratis ta med sig så här mycket gott! (Och ja - jag brukar rensa mer ute på plats, men det funkar inte alltid!) Det tog tid att rensa, men oj vad jag ska njuta när jag äter dem! :-)

0

Maria

22 aug 2008 kl. 14:30

Vilken fin skörd Grattis

0

Sofia, Skåne

22 aug 2008 kl. 15:20

Är svampen högst upp till vänster en rynkad tofsskivling?

0

Tanja V

24 aug 2008 kl. 13:22

Sofia - ja, det är det, eller Rimskivling som den heter numer. Det är en riktig favorit, har inte hittat så många fina i år men de jag ser de tar jag :-)

0

Jesse

24 aug 2008 kl. 14:08

Fantastiskt!
Man blir helt lyrisk, jag får svampabstinens och vill genast ut i skogen igen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone