0 126 visningar

3 svar

Hjälp!!!

Kajsa & Stina

1 nov 2005 kl. 12:50

Vi är i krisläge, snälla hjälp oss att identifiera dessa svampar!
Vi är er evigt tacksamma!

Bild 1 är alla svamparna, medan bild 2 och 3 är enstaka bilder på två av dem. Hjälp!

0

Michael Krikorev

1 nov 2005 kl. 13:26

Hej Kajsa och Stina!

Det är en spindelskivling, tyvärr inte ätliga!

0

Joachim Krumlinde

1 nov 2005 kl. 19:10

Vad betyder krisläge? Att någon har ätit av dessa svampar?

Det verkar vara ett par olika arter, åtminstone två spindelskivlingar och kanske en fränskivling.

Ingenting ätligt, men heller ingen av de arter som är kända för at vara mycket giftiga.

0

Hans v. E.

2 nov 2005 kl. 19:22

Ja, som sagt, vad är det som är krisigt? Nr.1 från vänster kan vara någon spindelskivling av undersläktet Myxacium. Nr.2 är Rödskivig kanelspindelskivling. Denna används till garnfärgning. Nr.3 och 5 verkar vara samma spindelskivlingsart, tillhörande undersläktet Sericeocybe. Nr.4 är möjligen någon fränskivling och på foten av den ligger eller växer en hätta (Mycena).

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone