0 523 visningar

5 svar

Torkning Karl-Johan

Monica H

22 aug 2008 kl. 18:34

Går det att torka hela Karl-Johan eller bara hatten? Vad gör jag i så fall lämpligast med foten? Har svamptork.

0

Yvonn

22 aug 2008 kl. 18:38

Jag skär i smala skivor ,allt som inte är larvätet, alltså även foten, och torkar.

0

"JAS" Helsingborg

22 aug 2008 kl. 18:39

Det går utmärkt att torka alla delar av svampen, skiva tunt max 0,5 cm. Om rören är mjuka ta bort dessa, på små svampar där rören fortfarande är ljusa och fasta behöver du inte ta bort dem.

0

Varför inte mjuka rör?

Maggan

22 aug 2008 kl. 21:09

Varför ska man inte torka rören ifall de är mjuka? Har det med smaken att göra eller vad påverkas?

0

Varför inte mjuka rör?

buffy

23 aug 2008 kl. 09:53

De innehåller för mkt vatten för att lämpa sig för torkning, men mkt av smaken sitter i rörlagren. Men om de är sunkiga brukar man ju skära bort rören även vid förvällning.

0

Varför inte mjuka rör?

Irene A

23 aug 2008 kl. 11:09

Gamla sunkiga rör blir dessutom väldigt sega.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone