0 1285 visningar

6 svar

fjällig taggsvamp

Sanna S

23 aug 2008 kl. 18:04

Hittade säker 40-50 fjällig taggsvamp idag. Tog bara med mig några få hem. Läste att många inte tycker om smaken. Hur gör ni med den? Är den god att smörsteka eller finns det nått annat gott man kan göra?

0

Helena/Sthlm

23 aug 2008 kl. 18:40

Hittade också fjällig taggsvamp, förra hösten, och blev jatteglad…tills jag lagade till den vill säga. Den smakade vedervärdigt, som bränt gummi luktar. Jag rekommenderar verkligen inte den som matsvamp.

0

Janett

23 aug 2008 kl. 18:45

Har också provat den. Väldigt stark smak. Var tvungen att slänga hela svampgrytan o vädra huset i flera timmar. man & barn fick vänta på ny mat!!

0

Irene A

23 aug 2008 kl. 23:45

Hmm.. ni vet väl att det finns en hel drös arter taggsvampar som blir fjälliga, flera av dem med mycket bitter smak..?

0

Mimmi, Mjölby

24 aug 2008 kl. 01:19

Jag brukar plocka lite fjällig taggsvamp när jag hittar dem. Jag torkar dem, kör dem i kaffekvarnen till pulver och använder sen som krydda. Smaken är ju väldigt stark, så jag kan tänka mig att det blir lite väl mycket att steka eller ha med i en gryta. Men som krydda tycker jag att den är helt OK.

0

Jan A, Uppsala

24 aug 2008 kl. 08:04

Både den fjälliga taggsvampen som växer med gran och motaggsvampen som växer med tall (godare och betydligt mindre fjällig) kan rå, urlakad eller lätt förvälld läggas in som sill - enligt favoritreceptet. Använd bara unga svampar.
Själv tar jag ibland med nåt riktigt ungt ex (smakar bra då) i blandsvampen.

0

Annie lundela

15 sep 2008 kl. 13:14

men ååå vilken tönt du är

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone