0 509 visningar

5 svar

behöver hjälp med div svampar

Bruse

24 aug 2008 kl. 16:08

Plockade lite svamp idag.
Är dessa giftiga?
Vill inte chans-äta giftsvampar.

0

Fler svampar

Bruse

24 aug 2008 kl. 16:10

Några till jag inte vill chansa med

0

Fler svampar

Irene A

24 aug 2008 kl. 17:27

1. storkremla (inte giftig)
2. vet ej
3. gulkremla (inte giftig)
4. brun kamskivling (giftig som rå)
5. längst till vänster: brunsopp (inte giftig)
uppe till höger: narrkantarell (tveksam)

0

Fler svampar

Boman

24 aug 2008 kl. 18:16

Varför inte införskaffa en svampbok? Risken att få i sig något giftigt eller olämpligt(magont) är stor annars.

0

Fler svampar

Bruse

24 aug 2008 kl. 19:40

Tack Irene

Hur tillagar man dem bäst?

0

Fler svampar

Enelie, Linköping

24 aug 2008 kl. 21:09

Kremlor kan jag inte så dem har jag aldrig lagat.

Men brunsopp är en favorit.
Stek med smör och lite salt, peppar och ett uns strösocker.
När de är färdigstekta kan du tillsätta lite grädde som de får puttra i. Ev. kan du det sista låta lite riven Västerbottenost smälta ner i det hela.

Det är jättegott att tillaga Stolt Fjällskivling så och jag tycker att det passar bra till Brunsopp också.
Smaklig måltid!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone