0 388 visningar

4 svar

Hans v. Luddfingersvamp

klas jaederfeldt

25 aug 2008 kl. 11:26

var i dag å kollade en gammal lokal, du som e normalt intellegent klarar nog att följa mina vägbeskrivningar
Motorv.söderut,Järna trafikplats ta väg 57 mot Katerineholm, efter några hundra merter skylt till höger Nykvarn ta in där, kör tills du kommer i en rondell, ta till höger, strax efter väg till höger märkt Tvetaberg, fortsätt och ta in på väg med skylt (gul/röd/svart) Kallfors ( inte väg till kallfors golfbana)  ställ bilen på planen därinne någonstans och fortsätt till fot, ta INTE väg mot klubbhus, utan ta den högra vägen (grusväg) i nästa tveksamhet ta den högra av vägarna, när du passerat under kraftledningen (och golfbanan är slut) blir det 2 stigar, ta den högre, den leder ned till en sjö som heter Kvarnsjön. följ västra sjöstranden norrut,tills stigen verkar gå rakt ned i sjön , på din vänstra sida nu berg som det rinner vatten ner på, där växer dom, Lycka till

0

Till Klas

Hans v E

25 aug 2008 kl. 12:43

Tack snälla Klas, men jag åker inte gärna så långt efter en svamp man borde kunna hitta närmare.
Jag hoppas i stället på Flemingsberg/Visätra.

Men jag sparar din beskrivning!

Hoppas vi ses snart!

0

hans

klas jaederfeldt

29 aug 2008 kl. 15:48

var vid lokalen i Visättraskogen i går Torsdag,inga Luddfingersvampar var på plats

0

hans

klas jaederfeldt

30 aug 2008 kl. 00:03

kolla

0

Klas

Hans v E

30 aug 2008 kl. 09:04

Tack.

Kolla vadå?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone