0 309 visningar

3 svar

Vilken ludnen sopp?

Susanne E i Dalarna

25 aug 2008 kl. 20:14

Vad är detta för sopp? Växte i åkerkant. Lerjord. Bredvid växte Gran och björkskog med inslag av tall.
De små har luden hatt. Gula rör, blånar något vid tryck. Fot: gul på utsidan och ej rund, utan mer oval/oregelbunden. Kött: vitt och en antydan till blånad efter en timme.

0

Kicki i Kungsbacka

25 aug 2008 kl. 20:26

Gissar på brunsopp

0

Brunsopp

Michael Krikorev

25 aug 2008 kl. 21:03

Ja, brunsopp. God matsvamp!

0

Susanne E i Dalarna

25 aug 2008 kl. 21:42

Åh, men jag tackar och bockar! :-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone