0 6490 visningar

6 svar

koka svamp?

Stina

26 aug 2008 kl. 13:56

Hej! Går det bra om jag kokar svampar i varmt vatten, sen när det blir kallare, lägger jag dem i kylen?
Tack på förhand!
Stina

0

"JAS" Helsingborg

26 aug 2008 kl. 14:09

Nej inte koka dem i vatten, lägg de rensade svamparna i en kastrull tillsätt evenuellt lite vatten, några matskedar bara sedan kokar svampen i hop i sitt eget vatten och när det kar kokat ner så spadet just täcker svampen då drar man kastrullen av plattan och så får det svalna, sedan i förpackningen och frys.

0

Boman

26 aug 2008 kl. 15:01

Stina, det beror helt på vilka svampar du tänker på. Riskor behandlas så och vissa murklor. Det för att koka bort starka smakämnen och giftämnen i murklan. De kokas och vattnet kastas bort. Soppar ska inte kokas, inte heller champinjoner, kantareller och så vidare.Annars försvinner smaken med vattnet.
Ok?

0

Gittan

26 aug 2008 kl. 15:19

Häll aldrig vatten på svampen,om den inte är torkad. Lägg den rensade och nedskurna svampen i en kastrull eller stekpanna med lock och sätt på svag värme (rör om lite). Du kommer att märka att all vätska från svampen kommer ut. Rör om och höj värmen,rör om igen och och låt svampen puttra i sitt spad. Höj värmen ytterligare och ta av locket när det puttrar på bra och låt vätskan sakta dunsta bort. Jag brukar lägga den färdiga svampen i stora glasslådor, som jag ställer i kallt vatten för snabb avkylning och sedan direkt in i frysen i lagom stora förpackningar. Lycka till!

0

Gittan

26 aug 2008 kl. 15:37

Vill lägga till att jag menar kantareller, trattkantareller och alla slags soppar, fjällskivlingar, blomkålssvamp m.fl.

0

Lilla My

26 aug 2008 kl. 15:43

Bra Gittan, den där metoden funkar för mig också :)

Fast gud ska veta att jag också var nollställd i början, och att skillnaden mellan att koka in vätska och att koka och slänga vattnet var ganska luddig för mig innan jag fattade vad andra menade. Det vart ganska smaklös svamp från frysen i början…

0

Gittan

26 aug 2008 kl. 15:47

Ja, Lilla My, efter många års erfarenhet och många olika fel, så lär man sig vad som smakar bäst

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone