0 248 visningar

2 svar

Giftiga svampar?

Gustav & Martin

27 aug 2008 kl. 21:03

Plockade lite olika sorter med min 4 årige son, som f.ö ville ta med sig alla svampar hem. Men vad har vi fått med oss??

de två  minsta med välvda skivor är väldigt klibbiga

0

Tony S

27 aug 2008 kl. 21:46

Bild 1. Skulle tro att det är bolmörtsskivling, en giftig art.

Bild 2. De små till vänster kanske är stinkkremla, och till höger bolmörtsskivling med rosa sporfärg.

Bild 3. Kremlorna till vänster vågar jag inte gissa på. Den största till höger bör vara en strecknagelskivling.

0

M & G

27 aug 2008 kl. 22:24

Tack, då vet vi lite mer och så har vi lite namn på det vi hittade. Bolmörten ser riktigt god ut så det är synd att den är giftig, jag misstänkte att den var det men kan ju aldrig vara säker. Kremlorna kanske kan vara Guld- eller Storkremlor, men det är väl ändå utfyllnadssvamp i storkok ändå.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone