På en gräsmatta intill de rödbruna jordstjärnorna bodde en koloni med kremlor, “grå“huvade och lätt gråbenta och en hel massa fingersvampar i liknande färgskala. Lägger ut några bilder på båda och när det ljusnat ska jag ta några bilder på hemmedtagna fingersvampar för komplettering - om så krävs.
Tacksam för hjälp!
Hej!
Är det mig du menar Lena?
Godmorgon förresten!
Jan jag har aldrig sett den här fingersvampen heller!
Står den kvar i skogen?
Gör den det så tycker jag att den ska komma till Lennart!
Är det någon som ska på mykologiska veckan i dina trakter?
Jag har hittat en fingersvamp som liknar din men inte så gråaktig om färgen på fotot stämmer.
Den reagerar med att bli rödaktig i foten och på grenar när den är färsk.
Jag ser på din fingersvamp att den i topparna är lite rödaktig.
Flera utav mina fingersvampar finns inte med i några böcker eller med svenskt namn,och därför kan jag inte dela med mig med namnen utan hänvisar till Lennart!
Jan har du fått PM för fingersvampar vad man ska tänka pånär man samlar in dem? Om inte så kan jag sända till dig!
Hör av dig!
Tack och kul, Elisabeth. Det står några hundra såna fingersvampar kvar i våra vänners gräsmatta. Jag tog några med hem och ska snart fota dem - när regnmolnen lättar. Om du mailar mig Lennarts adress så skickar jag några till honom. Och ja, jag fick dina fingersvamps/Ramaria-papper förra året och har dem kvar, framför mig nu!
Markerna ovanför gräsmattan är rätt rika på både kalk och trevlig vegetation. Och jordstjärnor!
Färgerna stämmer nog bra men de jag ska ta inomhus nu kommer att bli “exakta”. Återkommer med nya bilder.
Hej igen!
Det gäller att läsa ordentligt,du skrev att den växte på en gräsmatta,då är det knappast en ramaria utan en clavulina.
Finns det en lilaton i den?
Jag trodde att jag hittat C.amethystina som ung var den lila men blev sedan gråaktig enl fakta så är den inte funnen i Sverige.Goggla på bilder av Clavulina grå fingersvamp cinerea den kan vara väldig variabel.
Hur stor är fingersvampen?
http://www.treknature.com/gallery/North_America/United_States/photo153419.htm
Min bild 2 i originalserien ser ut som en av Irenes på hennes sajt. Efter att ha tittat både här och både där, så vill jag påstå att “väldigt variabel” som du säger Elisabeth, är ett kraftigt ‘understatement’!
Vill nog tro att “alla” fruktkropparna på en och samma lokal, de c. 60 kvm av gräsmattan som jag tittade på, är “rätt så olika”!
Färgerna på gårdagens bilder är mycket bra och de som kommer nu stämmer med hur de ser ut nu, efter 12 timmar utan markkontakt. De har blivit en liten aning gråare. På första bilden ses vad jag tog med hem, ganska olika. Den stora nästan 7 cm hög.
Bild 2 med lite rödvioletta toppar och bild 3 med en med annorlunda.
Och nog vill jag kalla dem grå fingersvamp. Tack Elisabeth!
Om nu bara någon vågar sig på de färgmatchande kremlorna!!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.