0 344 visningar

9 svar

Vit skivling av okänt slag

Peter, Linköping

1 sep 2008 kl. 00:06

Vit, fast, svamp, ca. 10 cm hög, ingen strumpa eller ring. Skivorna är inte “kraftigt urnupna” som de bör vara på bolmörtsskivlingen, eller är det månne ett ungt exemplar?

Doften…för mig doftar den Schweppes ginger ale tror jag…obestämd men bekant doft, möjligen med lite jordkällare.

0

Jan A, Uppsala

1 sep 2008 kl. 07:50

Såna har jag sett dom, men du får väl avvakta…
Under tiden; varför gör du inget åt det förfärliga gula sticket. På min stenålderskamera, CP885 från 02 eller så, kan jag justera för olika ljuskällor. Ibland funkar det!

0

Peter, Linköping

1 sep 2008 kl. 08:15

Jag tar bilderna nattetid under ett skoningslöst glödlampsljus med mobilen, för enkelhets skull. Får väl byta kamera.

0

Jan A, Uppsala

1 sep 2008 kl. 08:24

Eller till dagsluslampa..

0

Peter, Linköping

1 sep 2008 kl. 09:26

Jag kommer alltid på för sent på kvällen att jag vill veta vad det är, och då kan jag inte vänta till dagen kommer!

0

Michael Krikorev

1 sep 2008 kl. 09:30

Om den doftar som kokta rödbetor kan det kanske vara rättikmusseron:
http://svampguiden.com/art/visa/Tricholoma_album

0

Peter, Linköping

1 sep 2008 kl. 09:59

Intressant, jag skall ta en ny sniff på svampen. För mig var det ginger ale, men jag är beredd att ompröva doften.

0

Peter, Linköping

1 sep 2008 kl. 10:04

Jag skickade min sambo att lukta på svampen, och hon tycker att den luktar rödbetor. Tack, och case closed!

0

Hans v E

1 sep 2008 kl. 10:31

Tycker den ser ut att ha fel konsistens och ytstruktur för att vara rättikmusseron.

0

Peter, Linköping

1 sep 2008 kl. 11:39

Dra bort gulsticket och det svaga ljuset i huvudet först, Hans.

Min sambos känsliga näsa bekräftade i alla fall rödbetsdoften, vad kan det annars vara?

(Samtidigt som jag vet att det är farligt med att hålla fram något och säga “men luktar det inte…”)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone