0 221 visningar

3 svar

Hittar inte..

Boman

1 sep 2008 kl. 23:36

fast jag har jag letat, i böcker och på nätet, ger upp. vad är detta för flugsvamp? För det är väl en sådan?

växer i mossig granskog

0

Boman

1 sep 2008 kl. 23:37

och foten kommer här

0

Michael Krikorev

2 sep 2008 kl. 00:24

Brun flugsvamp

0

Boman

2 sep 2008 kl. 07:56

Tack, ska kolla vidare på den. De bilder jag hittade liknar inte svampen jag fotat, men du har säkert rätt.
Äta den har jag inte planer på, ifall någon undrar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone