Måste höra om nån annan förstår detta…. När jag är ute och plockar svamp har jag god hjälp av min näsa. Kantarellerna har ju en stark, litet kådig doft som kan kännas i luften särskilt soliga dagar, och som mest när de håller på att bryta fram, fortfarande små. Blomkålssvampen doftar också starkt, litet som mandel, och jag har varit med om att hitta den på nya ställen bara genom att vädra efter doftstråken, som en annan hund :P
Är det bara jag som gör så, eller är vi fler som jagar med samma metod? Utöver att iaktta träd, grästyper, jordmån, förekomst av vattendrag och stigars dragning, mfl utmärkande drag för passande växtplatser, alltså.
Hej!!
Detta är väldigt intresant då det bedrivs forskning på hur mkt människan använder doft.
Då synen hos oss är väldigt välutvecklad är det vårt primära sinne som vi änvänder oss av mest medvetet. Men även om vi saknar tex hundens otroliga doftsinne så är vårat ändå välutvecklat. Och vi använder det väldigt ofta omedvetet, tex spelar doften ofta roll inom sexualiteten, men även aggresioner mm. Vi avläser en hel del via doft utan att ens vara medveten om det. Ta Peters exempel nedan, han känner en doft som är intensiv och tack vare inlärning så dras hans blick direkt till marken i sökandet efter trattisar.
Lilla My jag tror dig även om jag misstänker att det är fler sinnen kombinerat med kunskap som ibland finns djupt inom oss. Hmm kommer inte på titeln men läste just en bok om dessa “natursinnen” hos en insianstam i amazonas. De använder dem mer medvetet men de har inte “övernaturliag krafter” utan bara kunskap om hur man avänder det som vi alla har.
Jag brukar känna doften av kantareller! Precis som du säjer, härligt soliga dagar, men jag tycker det luktar frukt… Oftast leder min näsa mej rätt, men för 2 veckor sen var jag på Romeleåsen 3 mil utanför Lund, och kände en intensiv doft av kantarell, och jag hittade ingenting! Märkligt och frustrerande på min ära!
Tacksam för svar, det är skönt att det är fler som använder fler sinnen än synen när de är ute på jakt så att säga. Mina grannar brukar påstå att jag kan sånt ingen annan kan, för jag har alltid mer än dubbelt så mycket i korgen som alla andra plockare :) Kanske ligger en viss poäng i det.
Helena, jag kan säga att jag också letat ibland utan att hitta när det gäller just kantareller, och min slutsats är att de doftar som starkast precis när de bryter fram, alltså innan de är stora nog så man kan se dem. Gå tillbaka till samma ställe igen, jag undrar om du inte hittar svamp just i det området nu?
Pavlovs hund är mitt namn…min näsa styr mina steg och mina händer, helt plötsligt står jag där med en trattkantarell i handen utan att veta hur det gick till… : )
(Även om inlärningsprocessen för att känna igen svamp är mer komplex än ren betingning. Det liknar förmodligen mer det som i artificiell intelligens kallas “reinforcement learning”.)
Och apropå glasögon, så vet jag en mycket duktig hittare av “små svampar på marken” som använder speciella glasögon för avståndet ner till marken och lite längre bort/framåt. Jag har provat enkla tiokronors med rätt styrka, men blir alltför handikappad av begränsningen.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.