0 825 visningar

8 svar

Vit hattmurkla?

Erik

7 sep 2008 kl. 20:29

Hej

Har hittat denna svamp i hagmark. Växer i ganska stort antal nära varandra. Är det vit hattmurkla och kan jag käka den?

0

klas jaederfeldt

7 sep 2008 kl. 20:40

ja det är vit hattmurkla, jag har käkat den å mått bra

0

Erik

7 sep 2008 kl. 20:49

Tack för svaret, det låter ju betryggande. :-)

Smakar den som andra murklor och bör man förvälla den?

0

Erik

7 sep 2008 kl. 20:58

Jag kommer nog att torka dem.

0

Hans v E

8 sep 2008 kl. 11:09

Jag är inte säker på vit hattmurkla förrän jag ser dem underifrån, om de har ribbad fot.

0

Erik

8 sep 2008 kl. 15:57

Det kanske syns bättre på denna bild.

/Erik

0

Hans v E

8 sep 2008 kl. 17:46

Japp, där har du dem. Men de ser blöta och hala ut. Har de legat i frysen?

0

Erik

8 sep 2008 kl. 19:21

Nä, men det regnade när jag var ute idag. Har brytit isär dem och nu ligger de på tork.

0

Ann

10 sep 2008 kl. 11:40

Jag har också hittat vit hattmurkla idag. Vad gäller om man ska äta dem, förvällning, tork?

Hittade en annan diskussion om man ska plocka dem eller inte för att ev låta dem stå kvar och “spora av sig”- om det är en sällsynt svamp. Svaren var att det förmodligen redan finns så mycket spridda sporer att det inte spelar ngn roll om man plockar svamparna eller inte. Då undrar jag var för det står under t ex kruskantarell att man avråds att plocka dem pga av att de är sällsynta? (Har även hittat kruskantareller idag, men inte plockat. ;-))

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone