0 585 visningar

3 svar

Förvaring, Rödgul TS

Brenko

8 sep 2008 kl. 15:12

Jahopp, har hittat mitt livs första rödgula trumpeter.

Är dom lika lämpliga att torka som trattisar, eller ska jag frysa in dom?

Vad tycker ni är godast, trattar eller rödgula?

0

Boman

8 sep 2008 kl. 15:26

Jag föredrar Rödgul trumpetsvamp av de två. Förvara och tillaga likadant. Kan gärna blandas också.

0

Tanja i Gagnef

8 sep 2008 kl. 15:33

Jättebra att torka, de behåller sin vackra färg så det är snyggt att ha lite i en glasburk framme i köket ;-) Jag gillar rödgul trumpet mest men det är väl för att jag hittar så få av dem jämfört med trattkantarellerna..

0

Brenko

8 sep 2008 kl. 16:11

Det var väldigt mumsigt på mackan i alla fall. :) Det var så länge sen jag åt färska trattisar, så jag vet inte vad som är godast.

Dom luktar iaf betydligt godare Har två högar att jämföra med här på bordet. :)

Bara att hoppas att ingen knycker mina hundratals småttingar jag lämnade kvar i väntan på att de växer till sig.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone