0 712 visningar

3 svar

Saltad svamp

Thomas

8 sep 2008 kl. 19:54

Hur förvarar man saltad svamp i kyl eller annat??? tacksam för svar Thomas

0

Boman

8 sep 2008 kl. 20:23

Om du har nog med grovsalt, ca 150gr till 1 kilo svamp, så håller de sig i sva/kallskafferi.

0

Boman

Maria W

8 sep 2008 kl. 20:39

Tänkte prova på nån art jag känner igen typ höstisar(=trattisar) som jag kan ta hem kassvis. Hur många dl salt per mängd färsk svamp?

0

Boman

Boman

8 sep 2008 kl. 21:20

Tror att det är ett misstag att salta trattisar. befarar att det förstör smaken. Det är ju en konserveringsmetod för svamp som inte håller sig annars. Trattisar torkar lätt, därför har de inte saltats in.Men prova om du vill och berätta hur det blev.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone