Hej!
För några år sedan köpte jag en tomt på drygt 7000kvm som till 2/3 består av skog. Till min stora glädje visade det sig växa ganska mycket kantareller i denna lilla skog! Detta år har det dock vuxit väldigt lite kantareller. Kan jag och eventuella andra plockare/besökare av misstag påverkat kantarellernas återväxt negativt på något sätt? Upphör återväxten (nästkommande säsong och frammåt) om man t.ex: trampar på dem, plockar dom för tidigt på säsongen eller tar upp hela “roten” ur jorden (istället för att skära av foten)? Finns det några uppenbara saker som påverkar kantarellernas återväxt negativt?
Hur föröker sig kantareller?
Oj - det är ingen “liten” frågeställning du har ;-) Jag kan försöka att svara i alla fall! Ni har knappast gjort någon påverkan som plockare, själva svampen är ju egentligen mycelet (rottrådarna) som finns under marken medan svamparna du ser är fruktkroppar som sprider sporer. Tänk dig det hela som ett äppelträd - mycelet är själva trädet och svamparna är frukterna. Svamparna sprider sporer som bildar nytt mycel. Det är däremot ingen idé att lägga kantarell-rens på komposten.. hittills har man tydligen inte kunnat odla kantareller. Att du inte har fått några kantareller i år har mer att göra med väder o växtbetingelser, mina kantarellställen har också varit tomma i år. Så ha tålamod, plocka som du brukar och låt din kantarellskog vara “i fred” och hugg inte ner några träd där ;-) Jag har säkert inte förklarat detta på ett korrekt vetenskapligt sätt, men hoppas det blev någotsånär förståeligt (och riktigt!)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.