0 305 visningar

5 svar

Någon som vet

Lena M

13 sep 2008 kl. 07:53

vad det här är. De växte på en granrot, var klibbiga på ytan seg inuti, ingen doft och smakade som en blöt tvättsvamp ( tror jag, har inte testat )

0

Hans v E

13 sep 2008 kl. 23:51

Pulverticka.

0

Lena M

14 sep 2008 kl. 07:28

Tack för svaret Hans, kanske du ( eler någon )kan tala om för mig vad som växte i en myrstack också, i flera grupper.Någon slags skålsvamp eller vad ?

0

Ann

14 sep 2008 kl. 08:05

det där är väl sån där svamp som kallas kaninöra, vet itne vad den har för annat namn, men det kanske google vet :D

0

Irene A

14 sep 2008 kl. 09:48

Jag skulle inte bli förvånad om det är ett haröra som heter Otidea propinquata (saknar svenskt namn).

0

Alder

14 sep 2008 kl. 10:11

“smakade som en blöt tvättsvamp ( tror jag, har inte testat )”

hehe…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone