0 250 visningar

4 svar

Tre vedlevande

gunhild

15 sep 2008 kl. 17:29

Här kommer tre till från denna vecka.

0

Birgitta F

15 sep 2008 kl. 17:38

kan den första vara korkmussling ?

0

Hans v E

15 sep 2008 kl. 18:11

Ja, den första är korkmussling, den andra pulverticka och den tredje stinkmussling.

0

Tre vedlevande och en till

gunhild

15 sep 2008 kl. 22:02

Här kommer en till som jag hittade.Det sägs att man kan använda den till färgning, har fått olika tips om vilka färger som blir. Jag har hittat den på ek och björk.

0

Tre vedlevande och en till

gunhild i Kåddis

16 sep 2008 kl. 16:35

Här kommer ytterligare en bild på limsvampen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone