Jag ska säga direkt, att jag tar 100% ansvar för att jag själv bestämmer om jag ska äta svamp eller inte. ;)
1. Finns det någon risk att man kan förväxla en trattkantarell med någon giftig svamp?
Jag har kollat i en bok och sett bilder på Internet och är säker på att det är antingen trattis eller rödgul trumpetsvamp, men som sagt var - finns det någon giftig svamp man kan förväxla dessa med?
Har tyvärr ingen bild att visa…
Som jag nyss skrev i annat inlägg….Det finns slarviga plockare som fått med giftig spindelsakivling bland trattar och råkat illa ut.
Man måste ta det lugnt och kolla varje svamp var och en för sig, inte bara tro att allt som växer i samma terräng och har samma färg är samma sort.
Trattkantareller är segare och fuktigare i konsistensen,ofta med lång fot som gulnar nedåt. Spindelskivling sprödare och har tydligare bruna skivor medan trattkantareller har gråaktiga åsar under hatten!
Dom ser absolut inte ut så. Stammen är slät och gulaktig. Dom luktar inte så mycket alls, fast kanske lite som kantareller… Lite svagt milt så där.
De bilder jag hittat ser dom ut exakt så här:
http://www.barnsemester.se/index.php?option=com_content&task=view&id=458&Itemid=149
http://i.pbase.com/o4/56/636856/1/60271321.Rdgultrumpet.jpg
Kolla om de har skivor under.
Om skivorna är bruna och spröda är det inga trattkantareller.
Om det istället är grå åsar under som sitter fast när du fingrar påå dem så är det troligtvis trattkantareller, eller möjligen grå kantareller som ju inte är farliga, men små och sällsynta och kanske därför bör lämnas ifred.
Det låter som en trumpetsvamp.
De är oxå läckra matsvampar så i så fall har du gjort ett fynd!
Den spetstoppiga spindelskivlingen har jag aldrig sett med något hål, så det är nog inte den…men eftersom den är så giftig bör du vara försiktig och noga lära skillnadernma mellan spindelskivlingar och kantarell / trumpetsläktet!
Jo, jag förstår det! :D
Man är lite nervös ändå när man är ute…
Men som sagt var, de bilder jag sett av spindelskivling ser inte alls ut som denna svamp.
Och jag trodde att det var trattkantarell men nu undrar jag om det faktiskt är rödgul trumpetsvamp ändå.
Trattkantarell verkar inte ha en så gul, slät stam som denna!
Om man tittar noga på trattkantarellen så finns det ingen som helst risk att förväxla den med någon giftig spindelskivling.
De som har ätit giftdpindelskivling i stället för trattkntarell har hittat en grupp svampar, tittat på ett par tre stycken, och sedan rafsat ihop allt och slängt det i stekpannan utan att kolla.
Gå in på http://images.google.se , skriv in “Cortinarius rubellus” så får du se hur den giftiga spindelskivlingen ser ut.
Nej, det tror jag knappast. Om du luktar, tittar och känner på svampen så kan du inte förväxla dem. Visserligen varierar svampar av alla sorter mycket, titta på bilder av trattkantarell får du se, men vissa kriterier är alltid där. Som skivor/åsar, doft, slemmighet etc.
Trattisar kan visst ha en slät gul stam, de kan till och med vara helt gula, för att snurra till det.
men på beskrivningen låter det rätt likt en Rödgul trumpetsvamp, som är en läckerhet.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.