Nu när jag lärt mig den noterade jag att det finns mängder med rimskivling i tallskogen, kunde lätt fyllt en sopsäck, men de flesta var stora och såg lite slitna ut. Tog bara några stycken som såg aptitliga ut.
Några härliga timmar i skogen var det i alla fall. :)
Birgitta F, antar att du menar min stora korg, för nån annan ser jag inte i denna tråd. I den korgen till vänster är det skogs- och skäggriska. De är friska och fina just nu och kommer bli många måltider i vinter åt mig som inte äter kött. Hackar den kokta svampen till färs och gör biffar, bullar och annat av den. Bra proteienkälla och variation från bönorna och sojan.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.