0 290 visningar

9 svar

Vad är det för ägg?

MP

17 sep 2008 kl. 21:00

Eller, frågan kanske snarare ska vara: Vad är det för insekt som lägger ägg i trattisarna? Jag blir så otroligt äcklad varje gång de dyker upp i foten, men ändå kan jag inte sluta plocka trattisar. Plockar trattisar nästan varje dag, och beroende på var jag plockat dem så varierar mängden som det är ägg i.

0

Brenko

17 sep 2008 kl. 21:11

Jag har löst problemet genom att inte titta.. :)

0

MP

17 sep 2008 kl. 21:13

Så du låter dem bara slinka med? Det kan jag inte riktigt med även om det säkert inte är farligt =)

0

Brenko

17 sep 2008 kl. 21:20

Jag har sett dom nån enstaka gång bara.. Är det fler någon gång så vill jag inte veta det. :)

0

Helena S.

17 sep 2008 kl. 22:04

Jag stod och rensade ett mindre berg av svart trumpetsvamp häromkvällen, och när jag var halvägs igenom och inte hade hittat något fel på dom jag hade delat och undersökt tänkte jag nästan strunta i att rensa resten, och just då öppnade jag en som var proppfull med vita ägg. Hu! Jag rensade vidare och nästa hade en snigel proppat ner sig i. Det var motivation nog att rensa resten lika noga! Jag har bara sett såna ägg en gång, men om det är samma som dom du hittar i trattisarna så vill jag också gärna veta vad det är.

0

Jan A, Uppsala

17 sep 2008 kl. 22:21

Enklast är väl att kläcka äggen, mata upp larverna, låta dessa förpuppa sig och sen kolla vad som kommer fram.

0

Bengt Sandh

17 sep 2008 kl. 22:46

Jag tror att det är kolibriägg men jag är inte säker. Jag vet att kolibrin är ovanlig i Sverige men några lär har rymt från Palmhuset i Göteborg. I många andra länder lägger kolibirn ägg i svampar, oftast i honungsskivling.

Det var mitt tips. Tack och hej!

0

Britt-mari Häggbom

17 sep 2008 kl. 22:54

helt troligt Bengt

0

Irene A

18 sep 2008 kl. 08:39

Sniglar brukar lägga ägg i svampar.

0

Brenko

18 sep 2008 kl. 09:17

Och vissa sniglar äter man. Och rom anses ofta vara finare än producenten. Jfr stör. Problemet löst. :D

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone