Hej RasBohlin! Tja vi diskuterar massor av svamp hela tiden och tyvärr sitter jag vid “fel” dator har inte tillgång till alla bilder och trådar men jag gissar ändå på Toffelskräling tubaria furfuracea men är långt ifrån säker just nu.
Tack Jas! Jag tycker inte den liknar de bilder jag hittar då jag sitter här och offrar getter åt google, men du kanske hamnar vid “rätt” dator så småningom… Man misstänkte att det var du och “skåningarna” som diskuterade denna svamp på vårvintern… Tyckte den var spektakulär och vacker storleken till trots!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.