Tack snälla Peter och Nilla för snabba svar. Jag vet hur trattisarna ser ut, därför undviker jag ovanstående. Men när jag ser dem på lite avstånd så tycker iaf jag att de liknar trattisarna.
I fortsättningen kan jag gå förbi de där mörkbruna med gråbrun fot med gott samvete. Skönt, jag gillar inte att lämna kvar eventuella läckerheter bara för att jag är okunnig. (Men jag tar långt ifrån med mig ALLA svampar hem!!)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.