Tro inte ens på * nu. troll! det ser ut som trattisar även om bildfärgen är konstig.De kan variera väldigt i färg, från nästan svarta till knallgula. Vill du ha säkrare bestämning så ta en bättre bild i dagsljus helst, nära och skarp.
Ät dock inget du inte vet säkert vad det är.
Nej, knappast. Trattmusslingen, som förr hette anisdoftande sågbladsskivling, växer tuvat, med hopväxta fötter och har riktiga, naggade skivor, inte åsar som trattkantarellen.
Jag håller med Michael om att det är den.
Laxing var min skämtsamma benämning på laxskivling, men jag tycker faktiskt den kunde heta så, när det heter spindling, skölding o.s.v.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.