0 186 visningar

1 svar

Vinterskivling i Jämtland?

Eljen

16 jan 2006 kl. 23:04

Hej på er alla duktiga svampkännare!
Skulle vilja veta om vinterskivlingen som alla talar om, finns så högt upp som i Jämtland?Eller är det för kyligt här?
Hoppas att någon har lust att stilla min nyfikenhet, då jag inte är så kunnig.(ännu)
Tack på förhand.

0

Irene A

17 jan 2006 kl. 08:07

Vinterskivling är vanlig i hela landet och tittar fram under perioder med blidväder när som helst under vintern. Det gäller Norrland också, men här dröjer det oftast till senvintern innan man kan börja hitta den.
Man finner den lättast i områden där det är gott om döda lövträd. Jag har oftast sett den på sälg, men även på al och björk.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone