0 349 visningar

9 svar

Torka Trattisar?

Eva i V-ås

24 sep 2008 kl. 18:12

Kan man torka trattisar i ugnen för att korta ner torktiden.Dom tar ju stor plats när e ligger framme och torkar.

0

ackie

24 sep 2008 kl. 18:33

Jag torkar mina i fönstret (i solen :-) )
Slutklämmen tar jag i ugnen på eftervärme enbart. Det gick fortare än jag trodde att torka i solen. 2 dagar så var de knastertorra.

0

Anette

24 sep 2008 kl. 19:31

Har du ett rum med golvvärme? Jag lägger mina på tidningspapper, på en ugnsplåt, på golvet i tvättstugan och höjer till 25 grader. Torkar på ett dygn.

0

Boman

24 sep 2008 kl. 19:41

Om du använder en vanlig ugn ska värmen vara max 40C annars släpper svampen vätska och blir dålig(svart o illa luktande) istället för att torka fint. Ugnsluckan måste vara på glänt för att fukten kan komma ut. Har du en vanlig fläkt? Blås på med den så torkar de snabbare.

0

Brenko

24 sep 2008 kl. 20:30

Om du har ett myggfönster kan du göra så här. Ingen värme på fläkten här, för snål och svettas lätt. :)
Torkar skitfort. Kanske gamla öststatsskärmens värme bidrar.

Det är just denna tråd som syns på skärmen. Den rosa tråden är något annat.

0

Boman

24 sep 2008 kl. 20:41

SUveränt sätt att använda överskottsvärmen från skärmen;-)

0

buffy

24 sep 2008 kl. 20:50

Här är en svamptorksmodell som jag har visat här förut. Jag har använt den de senaste 2 svampsäsongerna, funkar bäst i en solig fönsterkarm. I år har jag kompletterat med en svamptork fr OBH Nordica.

0

Eva i V-ås

25 sep 2008 kl. 08:08

Tack för alla förslag

0

Patrik

25 sep 2008 kl. 08:22

Hej, om man som jag har någon/några lediga lysrörsarmaturer (används till uppdragning av småplantor på våren), så funkar det perfekt att torka svampen på ugnsplåtar med torkhanduk liggande på den tända armaturen. Torkar på nolltid och man behöver inte strula med att få ugnen i rätt temperatur.

0

Gunilla

25 sep 2008 kl. 21:35

Hej! Jag lägger ett myggnät över min torkställning. Torkar kanonbra på några dygn.

/ Gunilla

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone