Ja, vinterskivlingen tror jag inte det är så stor konkurrens om. De växer ju ofta nära bebyggelse och får vara ifred för det är nog inte så allmänt att leta svamp om vintern.
Detta är första vintern jag lagt märke till vinterskivlingen faktiskt, trots att jag länge känt till “vinternagelskivlingen” från en svampbok. Nu har jag lärt mig känna igen den och vet var man ska söka efter den!
Tack SvampGuiden!
Är huvudet dumt får kroppen lida , sägs det !
Och i dagstidningen stod det om vinterskivlingen.
Solen sken , bara minus tre grader, så jag ut på svampjakt. I en timmas tid pulsade jag runt i skogen, granskog och stirrade på alla stubbar av fur och gran.
Hemkommen slog jag upp svampboken och läste, växer på lövträd och stubbar, främst al och asp.
Undras, om det är dags att ta en paus och vila hjärnan ifrån allt vad svampar och dess växtsätt /miljöer heter.
Vinterskivling finns det gott om i mellansverige, vill minnas att det rapporterats fynd ända upp till södra norrland, så de borde finnas i Stockholm också. Håll utkik efter lite vildvuxen lövskog med mycket murken ved, t ex där man röjt sly för några år sen så småstubbarna börjat mukna. Eller på rotvältor och fallna stammar av lövträd. Alm, ask, asp, sälg och hägg tror jag är rätt typ av skog.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.