Härligt Bengt att du kommer igen efter alla påhopp! Det är nog så att några FI har varit framme eller kanske några som är med i UHI, (utan humoristiskt initiativ). Vi - jag och mina svampplockarkompisar - tycker att det här är en suverän sida. Ibland kanske den blir lite väl avancerad för oss som egentligen bara är intresserade av svampar som går att äta, färga med eller ev förgifta någon med.
På frågan kan jag svara att Bengt och jag gifte oss i somras. Hellre är jag gift Sandh än gift spindling. Vi har bosatt oss i trakten av Ulricehamn i Västergötland där vi har öppnat en liten mjölaffär. Vi säljer allt från mjölk till mjöl.
Detta kall tar all min tid. Från morgon till kväll kommer byborna in för att prata svamp och fråga hur Bengt mår. Några handlar först och tänker se´n, andra gör precis tvärtom. Bengt vill inte att jag uttalar mig officiellt på något forum sedan vi gifte oss men nu sover han så jag vågar lätta lite på ankaret.
Vi planerar att dryga ut vår inkomst med att starta en helkommersiell friskola som vänder sig till alla barn som har som mål att utbilda sig till svampkonsulenter. Rektor kommer att bli den här i bygden mycket respekterade ledaren för Friskis & Svettis, Ola Hermanzon, mera känd som “Frisk-ola”. Han och Bengt kommer att dra igång “Projekt Bruna Tratten” under hösten. Eleverna på skolan kommer att tillsammans med frivilliga invånare inom Ulricehamns Kommun och tillhörande grannkommuner att genomföra en inventering av bruna trattkantareller. Varje projektdeltagare kommer att räkna antalet sådana/km2 för att på detta sätt få en klar bild av hur många som växer inom angivet område.
Sedan kommer en sammanställning att göras av eleverna i Åk 1-3 som i nära samarbete med eleverna i Åk 4-6 därefter gör en utvärdering. Om det visar sig att det sammanlagda antalet svampindivider understiger den av Svenska Mytologers Riskförbund satta gränsen så kommer den bruna trattkantarellen omedelbart att fridlysas.
OOOps! Nu vaknade Bengt. Bäst att smyga undan och gå och lägga sig.
Snälla mamma!
Jag är inte ett dugg rädd för Bengt, det är bara det att jag vill att han ska få fortsätta att känna att det är han som har kontrollen. Tänk dig hur det känns att gå med honom ut i skogen för att räkna varenda stackars brun trattkantarellindivid som sedan ska bokföras i hans gamla gulbruna kassabok från hans tid som ungkarl.
Men han har tackochlov en och annan bra sida också så än dröjer det nog ett tag innan jag kommer att byta ut honom.
Tack Joachim K!
Det skulle jag ALDRIG kommit på själv!
Apostrof i rubriken…jag som trodde att det hade att göra med att sekretess-spärrar och popupspärrar och spärrar för cookies aktiverades genom att jag kopierade ur Irenes första inlägg!
Tur man inte började experimentera med ändrade inställningar alltför mycket!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.