har också hört mig för om hattmurklan.efter alla olika uppfattningar jag tog del av så bestämde jag mig för att pröva den.kokade av den på murkelsätt.stekte sedan i smör salt,peppar slog på lite grädde.resultatet blev vedervärdigt.jag kommer aldrig mera plocka den.
Här kommer ett tyckande… jag har ätit Brun (biskopsmössa) för längesen, innan den giftiga dubbelgångaren var “känd” och även svart och vit hattmurkla och anser att ingen av dem är värd arbetet, utom möjligen den vita som har en smak som tilltalar míg ‘något’. Har inte ätit någon av dem på MÅNGA år (30+) och tänker inte börja om. SIC.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.