Du såg att den hittats så långt söderut som Bohuslän va?
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=115112&fnr=1&sok=goliat&Start=0&Offset=50&ipos=0
Ja och i fjol så hittades det några ex. i Värnamotrakten så det är möjligt att den finns i nästan hela landet, det är väl kanske så att man inte har letat eller lagt märke till den tidigare på dessa breddgrader. Den har hittats i Stockholmstrakten oxå såg jag i en tråd tidigare i dag.
JAS: Läs i den här länken, det kan nog vara läge att leta efter din i stora delar av landet.
http://goliatmusseron.blogspot.com/2008/07/vxtplats-fr-goliatmusseron-i-mellersta.html
JAS: Sökte lite efter lämpliga lokaler i Skåne och nog verkar det finnas magra tallhällmarker även där. Min sökning gäller bara natur som är skyddad i Skåne, måste finnas mer tallhällmraker även utanför naturreservaten. Länk bifogas:
http://www.m.lst.se/m/Om_Lanet/Naturguiden/Kristianstad/19._Balsberget.htm
Hej Hanna Umeå, Kul att du tog dig tid att söka rätt marker i Skåne men jag kan lova dig att (nja nästan i alla fall) biotopen på ditt föreslagna ställe inte är rätt plats för Goliat. Jag var där för några år sedan i annat syfte än svamp och nej jag tror inte på platsen men vad tusen en ny utflykt dit kan mycket väl bli av i höst. Tack för länken.
För tio år sedan trodde man ju knappt att den gick att hitta i Norrland heller. Har man kunnat hitta den i Danmark så borde det väl inte vara omöjligt att hitta den i Skåne heller. Danmark är ju knappast känt för sina bergiga marker med gamla tallskogar.
Chansen att hitta den i Skåne ökar nog betydligt bara någon på allvar börjar leta efter den.
Hittade förresten en artikel på goliatbloggen som kanske kan vara av intresse för er skåningar:
http://www.kristianstadsbladet.se/article/20070830/KRISTIANSTAD/708300087/1018
Kanon Hanna Umeå. Ska bli kul att se vad resultatet blir av denna utflykt. Som jag skrev så har jag varit i trakten och är skeptisk men å andra sidan så hittas det ju sällsynta och rödlistade svampar på platser där de inte borde vara. Det gäller ju att vara optimist :)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.