0 279 visningar

9 svar

Hittade mitt i stan

Viktoria, Finland

28 sep 2008 kl. 23:03

0

Viktoria, Finland

28 sep 2008 kl. 23:05

Äsch, den sista skulle vara

http://img.photobucket.com/albums/v294/Vicke/myskosvampar009.jpg

Glömde bort att ta foto på undersidan i förtjusningen.

0

Michael Krikorev

28 sep 2008 kl. 23:42

Det är någon av honungsskivlingarna

0

Viktoria, Finland

28 sep 2008 kl. 23:45

Tackar ödmjukast :)

0

Michael Krikorev

28 sep 2008 kl. 23:52

Ingen orsak :-) Fina bilder förresten!

0

Viktoria, Finland

28 sep 2008 kl. 23:54

Tack :)
Måste dra med min kompis som var med då jag hittade den här och kolla på mycelet någon mörk kväll.

0

Michael Krikorev

29 sep 2008 kl. 00:03

Inte många som har fått se honungsskivlingens självlysande rhizomorfer, det krävs tydligen totalt mörker (inget månljus eller gatljus) och optimal luftfuktighet och temperatur för att man ska ha en chans att se fenomenet.. Jag har aldrig sett det själv, men hoppas att någon gång ska vara den första :-)... Lycka till!

0

Hittade mitt i stanhttp://www.google.com/

Viktoria, Finland

29 sep 2008 kl. 00:17

Hmm. Undrar vad personen i stadens växel säger om jag ringer och frågar när belysningen i kyrkparken släcks på natten eftersom jag tänkt titta på självlysande svampmycel. Det är nästan så att man måste prova.

0

Hittade mitt i stanhttp://www.google.com/

Jan A, Uppsala

29 sep 2008 kl. 00:30

Vet du inte var “huvudsäkringen” sitter?

0

Viktoria, Finland

29 sep 2008 kl. 09:23

Hehe, nä, det får bli följdfrågan om det visar sig att belysningen är tänd dygnet runt. ;D

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone