Funnen i Västerbotten/kusten. I dag. Det var två nära varandra. Blandskog. Nära skogsväg. Ganska sandigt.. Fast och “köttig” och doftar fräscht. Men jag har svårt att relatera till nåt speciellt.
Det är nästan så att jag har på känn vad det är men jag hittar ingen matchning i mina svampböcker. Nån klubbfotad.. något.
Nä, jag överlämnar till experterna.
God förmiddag!
Nu har jag kollat Ryman/Holmåsen och på mörk nagelskivling.
Jag tycker färgen misstämmer väldigt. Men färgåtergivningen i den boken är något jag reagerat på tidigare.
Roten stämmer, men den här hatten skulle som utbredd vara mer än 6cm.
Nåväl, jag hittar ingen svamp som skulle matcha bättre så jag döper den till mörk nagelskivling. Men den är alls inte mörk.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.