0 142 visningar

4 svar

Nybörjarfråga...

Jessica

25 okt 2002 kl. 10:26

Kan inte mycket om svamp och när/hur de växer. Jag har förrut plockat fjällskivling på ett speciellt ställe (långt hemifrån). Blir det fjällskivlingar i år? Är det försent? För tidigt?

0

Michael Krikorev

28 okt 2002 kl. 11:04

Det beror på var du bor. Det är nog försent på de flesta håll i landet eftersom nattfrosten redan varit framme.

Stolt fjällskivling kan komma redan i Juni-juli och växer in i september-oktober i södra-mellersta Sverige.

Det är ingen bra “nybörjarsvamp” eftersom det lätt kan ske förväxlingar med andra fjällskivlingar och farliga flugsvampar:
http://svampguiden.com/art/visa/Macrolepiota_procera

0

Michael Krikorev

28 okt 2002 kl. 23:40

På tal om fjällskivlingar… Hittade just en härlig bild på en stor skörd av stolt fjällskivling från Grekland:
http://www.ipet.gr/mushroom/images/Macrolepiota_procera/1.jpg
http://www.ipet.gr/mushroom/images/Macrolepiota_procera/2.jpg

0

Jessica

5 nov 2002 kl. 07:52

Jaha, då var det försent då. Typiskt. Som vegetarian blir jag överlycklig om jag hittar fjällskivling eftersom den efter tillagning smakar snarlikt stekt fläsk och är supermumsig tillsammans med löksås och potatis.
Har plockat fjällisar förrut och tycker, trots att jag är nybörjare, inte att det är så svårt att skilja dem åt. Mörka fjäll på ljus botten.
Jag har alltid svampbok med mig i skogen och plockar ingenting som jag inte är 100% säker på.

0

Nyfiken

20 jun 2003 kl. 19:09

Varför är du vegetarian om du tycker att stekt fläsk smakar supermumsigt?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone