0 330 visningar

7 svar

Ticka mm

Tina Nordberg Kolsva

9 okt 2008 kl. 22:53

Börjar rota bland hösteens bilder och får se saker jag inte såg på plats. Fotade vad jag tror en sidenticka och en “boll”. kan det vara någon Fuligo? Nu fick jag se små lila skålar åxå. Kan någon se vad det är, eller får jag lov att åka tillbaka til hästhagen o kolla om de lever än?
Det var många sorter på den stubben.

0

Enelie, Linköping

9 okt 2008 kl. 23:01

0

Tina Nordberg Kolsva

9 okt 2008 kl. 23:16

På samma stubbe.

0

Tina Nordberg Kolsva

10 okt 2008 kl. 09:30

Tack Enelie så långt har jag med kommit att en av dem är det,Ascocoryne.
Har någon tips om “bollen” ?

0

Hans v E

10 okt 2008 kl. 10:15

Jag vill inte förstöra glädjen i bestämningen av Ascocoryne men jag tror att du även ska ifrågasätta det mer sällsynta släktet Ombrophila.
Tickan är svedticka.
Bollen är en slemsvamp, men det visste du väl.
Skivlingen tror jag är en skölding, kanske Pluteus salicinus (heter blågrå men är oftst inte blågrå).
Den sista är möjligen, möjligen blek rynkhätta.

0

Tina Nordberg Kolsva

10 okt 2008 kl. 12:13

Jaha, tack för tipsen, nu blev det mer att fundera på. Vad sägs om den här på gannal kvist under eken.Hela knippet är ca 1 cm brett,kan det vara samma?

0

Hans v E

10 okt 2008 kl. 14:08

Oj så vackert! Ja, jag tror fortfarande på Ascocoryne eller Ombrophila. Släktet Ombrophila heter förresten violskålar.

0

Tina Nordberg Kolsva

10 okt 2008 kl. 16:42

Tack för det, vi får se hur de utvecklas, jag har dem under uppsikt på gården där jag fann dem.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone